Adnan ÇAPRAZ & AMASYA

Matematik yazım editörü

Matematik yazım editörü


Microsoft Office her şeyi düşünmüş. Matematiksel yazılımları yapabilmek için Word içinde “Denklem 3.0” adı altında bir seçenek sunmuştur. Standart Office yüklemesinde bu özellik yüklenmez. Eğer yüklü değilse yükleyin. Yüklemeyi bilmiyorsanız bir bilene yüklettirin. “Microsoft Denklem 3.0” Mathtype programının biraz ilkelidir.

Mathtype programında fazladan birkaç parantez ve özellik vardır ve biçimlendirme ayarları vardır. Diğer tarafları aynıdır. Microsoft Denklem 3.0 Word altında Ekle Nesne Yeni oluştur “Nesne türü” penceresi içindedir. Burayı açıp üzerine tıkladığımızda bize matematiksel yazılımları yapabileceğimiz bir pencere açılır. (Eğer şimdiye kadar kullanmadıysanız, biraz deneyerek nasıl yazacağınızı öğrenebilirsiniz) istediğinizi yazdıktan sonra (örneğin Kök, üs, kesir, matris, limit, integral, sigma toplam….vs.) “Alt+F4” tuş kombinasyonu ile kapatarak yazdıklarınızın Word sayfasına geçmesini sağlayabilirsiniz.


MathType veya Denklem 3.0 de yazım yaparken kelimeler arasına ara çubuğu ile ilerlemek mümkün değildir. Bunu yapabilmek için “Ctrl” tuşuna basılı iken ara çubuğuna kulanmalısınız.

Şimdi MathType veya Denklem 3.0 her açmak istediğimizde yukarıda anlatılan uzun yolu takip etmek bir süre sonra sıkıntı yaratacaktır. Bunun için “Standart araç çubuğuna” bir kısa yol açmak uygun olacaktır; daha da iyisi bir kısayol tuşu oluşturmak klavyeden elimizi kaldırmadan açmamızı sağlayacaktır.

Standar araç çubuğunda kısa yol oluşturma


Word penceresinde araç çubuklarının olduğu alanda boş bir yere sağa tıklayın açılan pencereden “Özelleştir..” e girin. Özeleştir penceresi açılacaktır. Araç çubukları sekmesi altında sol tarafla “Kategoriler” ve sağda “Komutlar” pencereleri vardır. Kategorilerden “Ekle” tıkla ve Komutlarda kaydırma çubuğu yardımı ile “Denklem düzenleyicisi” ni bul; fare ile yakala ve standart araç çubuğunun istediğin yerine bırak. simgesi sana kısayol olacaktır. (aynı şeyi “Simge” içinde yap. Fazladan kullanmak istediğin her türlü yazılımı bulacaksın.)

Klavyeden kısa yol oluşturma


Yukarıda anlatıldığı gibi özelleştir penceresini aç. Pencerenin aşağısında “Klavye” düğmesine bas, Klavye özelleştir penceresi açılacaktır. Sol tarafta kategori bölümünden “Ekle” ye tıkla, Komutlar: penceresinden yine “denklem ekle” yi bul ve üzerine tıkla. Biraz altta “Yeni kısayol tuşuna bas” satırına bir kere fare ile tıkla ve istediğin kısayol tuşlarına bas (örneğin: Ctrl+1 gibi). Altta “Ata” düğmesine tıkladığınızda biraz önce girdiğiniz Ctrl+1 tuş birleşimi “Geçerli tuşlar bölümüne geçecektir. Kapat ve tekrar kapat’la açık pencerelerden çıkın. Şimdi Crtl+1 tuşuna bastığınızda kurulu ise Mathtype veya Denklem 3.0 penceresi otomatik olarak açılacaktır.